user
Kıvırcık Saçı Uzatma Yolları 2022

Sıradaki içerik:

Kıvırcık Saçı Uzatma Yolları 2022

e
sv

Maymun Çiçeği Virüsü nedir 2022

165 okunma — 03 Haziran 2022 09:23

Maymun Çiçeği Virüsü nedir 2022

165 okunma — 03 Haziran 2022 09:23

Monkeypox, klinik olarak daha az şiddetli olmasına rağmen, geçmişte çiçek hastalarında görülenlere çok benzer semptomları olan viral bir zoonozdur (hayvanlardan insanlara bulaşan bir virüs). 1980 yılında çiçek hastalığının eradikasyonu ve ardından çiçek aşısının durdurulması ile maymun çiçeği halk sağlığı için en önemli ortopoks virüsü olarak ortaya çıkmıştır. Monkeypox öncelikle Orta ve Batı Afrika’da, genellikle tropik yağmur ormanlarının yakınında görülür ve giderek kentsel alanlarda ortaya çıkmaktadır. Hayvan konakları, bir dizi kemirgen ve insan olmayan primatları içerir.

1 1
MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜNÜN DOĞAL KAYNAĞI
Maymun çiçeği virüsüne duyarlı olarak çeşitli hayvan türleri tanımlanmıştır. Buna ip sincapları, ağaç sincapları, Gambiya keseli sıçanlar, yurt, insan olmayan primatlar ve diğer türler dahildir. Maymun çiçeği virüsünün doğal seyri konusunda belirsizlik devam etmektedir ve kesin rezervuar(lar)ı ve virüs dolaşımının doğada nasıl sürdürüldüğünü belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Maymun çiçeğinin kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan aralık) genellikle 6 ila 13 gündür, ancak 5 ila 21 gün arasında değişebilir.
Enfeksiyon iki döneme ayrılabilir:
deri döküntüsü genellikle ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlar. Döküntü, gövdeden ziyade yüz ve ekstremitelerde daha konsantre olma eğilimindedir. Yüzü (vakaların %95’inde) ve ellerin avuçlarını ve ayak tabanlarını (vakaların %75’inde) etkiler. Ayrıca oral mukoza (vakaların %70’inde), genital bölge (%30) ve konjonktiva (%20) ile kornea da etkilenir. Döküntü, maküllerden (düz tabanlı lezyonlar) papüllere (hafifçe kabarık sert lezyonlar), veziküllere (berrak sıvı ile dolu lezyonlar), püstüllere (sarımsı sıvı ile dolu lezyonlar) ve kuruyup dökülen kabuklara doğru gelişir. Lezyonların sayısı birkaç ila birkaç bin arasında değişir. Şiddetli vakalarda, lezyonlar derinin büyük bölümleri dökülene kadar birleşebilir.
Monkeypox genellikle 2 ila 4 hafta süren semptomları olan kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Şiddetli vakalar çocuklar arasında daha sık görülür ve virüse maruz kalma derecesi, hastanın sağlık durumu ve komplikasyonların doğası ile ilgilidir. Altta yatan bağışıklık eksiklikleri daha kötü sonuçlara yol açabilir. Geçmişte çiçek hastalığına karşı aşılama koruyucu olmasına rağmen, bugün 40 ila 50 yaş arası (ülkeye bağlı olarak) kişiler, hastalığın eradike edilmesinden sonra dünya çapında çiçek hastalığı aşılama kampanyalarının kesilmesi nedeniyle maymun hastalığına daha duyarlı olabilir. Maymun çiçeği komplikasyonları arasında sekonder enfeksiyonlar, bronkopnömoni, sepsis, ensefalit ve görme kaybıyla sonuçlanan kornea enfeksiyonu sayılabilir. Asemptomatik enfeksiyonun ortaya çıkma derecesi bilinmemektedir.

Nft Nedir 2022 Nft Nasıl Yapılır Nft ile Para Kazanmak
Size Özel

Maymun çiçeği vaka ölüm oranı tarihsel olarak genel popülasyonda %0 ila 11 arasında değişmiştir ve küçük çocuklar arasında daha yüksek olmuştur. Son zamanlarda vaka ölüm oranı %3-6 civarında olmuştur.

ÇİÇEK HASTALIĞ İLE İLİŞKİSİ NEDİR?
Maymun çiçeğinin klinik görünümü, eradike edilmiş ilişkili bir ortopoks virüsü enfeksiyonu olan çiçek hastalığına benzer. Çiçek hastalığı daha kolay bulaşıyor ve hastaların yaklaşık %30’u öldüğü için daha sık ölümcül oluyordu. Doğal olarak edinilen çiçek hastalığının son vakası 1977’de meydana geldi ve 1980’de çiçek hastalığının küresel bir aşılama ve çevreleme kampanyasının ardından dünya çapında eradike edildiği ilan edildi. Tüm ülkelerin aşı bazlı aşılarla rutin çiçek aşısını bırakmasının üzerinden 40 yıl veya daha fazla zaman geçti. Batı ve Orta Afrika’da aşı aynı zamanda maymun çiçeği hastalığına karşı da korunduğundan, aşılanmamış popülasyonlar artık maymun çiçeği virüsü enfeksiyonuna karşı daha duyarlıdır

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli