user
Başkenti Seul hakkında bilinmesi gerekenler

Sıradaki içerik:

Başkenti Seul hakkında bilinmesi gerekenler

e
sv

Nepal Hindistan hakkında gezi notları

167 okunma — 19 Mayıs 2022 22:56

Nepal Hindistan hakkında gezi notları

167 okunma — 19 Mayıs 2022 22:56

Himalayaların en yüksek noktalarına ev sahipliği yapan Nepal Hindistan, çin ve Tibet’in arasında kalan bir ülkedir. Nepal Hindistan hakkında gezi notları  Tarihin, doğanın, sağcılık, yoga ve meditasyon gibi geniş bir deneyim yelpazesine sahip olan bu ülke küçük ve fakir bir ülkedir. Ancak ülkenin Hindu ve Budist olarak iki dine ev sahipliği yapması gezilip görülmesi gereken pek çok tapınak, stupa ve manastırın mevcut  olmasını sağlamıştır.
Turistik açıdan günden güne tanınmakta olan Nepal aktivite bakımından oldukça geniş olmasına karşın farklı lezzetleri ve görülecek tarihi yapıları ile eşsiz bir tatil deneyimi sunmaktadır. Ülkenin başkenti olan Kathmandu gezilecek pek çok yere sahip olması sebebi ile yoğun bir program ile iç günde gezilebilmektedir.
Thamel Meydanı’ndan yürüyerek 40 dakikada ulaşılabilecek olan  BoudhanathStupa içine girilmese de çevresindeki mekanlarda oturup ibadet edenleri izleme imkanı sunmaktadır. Bu ibadet ritüeline katılmak için stupa etrafında saat yönüne doğru dönmek gerekmektedir.
Pashupatinath Tapınağı Hindu cenaze törenlerinin de gerçekleştirildiği bu tapınakta ölü yakma riteli gerçekleştirilmekte olup içeriye girmek ücretlidir.
Swayambhunath Tapınağı Unesco tarafından dünya kültür mirası listesinde yer almakta olup Budistler için ölüm ve yaşam döngüsünden kurtulmanın mümkün olduğu görüşüne sahiptir.
Bakhtapur da bulunan Durbar Meydanı daracık sokaklar sahip olsa da Unesco kültür miraslarında en fazla esere sahip olan şehir unvanına sahip olmuştur.

Afrika’nın Gezilecek Yerleri ve Cezayir Gezi Notları
Size Özel
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli