user
Tarihin Beşiği Kudüs

Sıradaki içerik:

Tarihin Beşiği Kudüs

e
sv

Kudüs ile ilgili gezi notları

159 okunma — 20 Mayıs 2022 22:51

Kudüs ile ilgili gezi notları

159 okunma — 20 Mayıs 2022 22:51

Kudüste gezilecek yerler

İnsanlık tarihinin başladığı yer olarak kabul edilen ve tüm dinlerin ortak ve kutsal mekânlarının bir arada olduğu Kudüs gezilecek yer bakımından da oldukça zengin bir yer olarak hemen herkesin dikkatini çeken bir yerdir.

Hollada Gezi Notları seyahat rehberi
Size Özel

İlk kez gidenler için tarihte kalmış ve gelişmemiş bir Orta Doğu ülkesi olarak görülse de Avrupa şehirlerinden hiçbir farkı olmayan bir dizayna sahip olan bu yer yüksek gökdelenler, bakımlı ve genişçe caddeleri ile görenleri hayrete düşürmektedir.

Nasıl Gidilir ?

Şehir merkezine 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan surların arkasında kalan eski şehri gören herkes Kudüs’ün gizemlerine yolculuğa başlamış olmaktadır. Pek çok kapısı bulunan bu yer sokaklara ayrılmakta olup hemen her kesimden insanın akınına uğramaktadır. Gerek tarihi yapıları görmek gerek ise dini amaçla gelmiş kimseleri aynı anda ağırlayan bu yer kalabalık temposunu hiç düşürmemektedir.

Sokakların üstü kapalı olduğu için buraya adım atmak zaman kavramını yok etmekte olup Kutsal Kabir Kilisesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Islak taşa el sürmek bir dini görev gibi olsa da hemen herkes bu ritüeli gerçekleştirmektedir.

Ağlama Duvarı Yahudilerin hemen her dönem geldiği ve dua ettiği bir yer olup Mescidi Aksa ve Kubbet’üs Sahra’da Müslümanlık açısından oldukça büyük öneme sahip ve kapısında askerlerin durduğu bir yerdir. Ancak Mescidi Aksa’yı görmek isteyen kimselerin dini açıdan uygun kıyafetler ile gitmediği takdirde içeri girmesi yasaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli