user
Hayaller Ülkesi İrlanda Gezisi Seyahat Notları

Sıradaki içerik:

Hayaller Ülkesi İrlanda Gezisi Seyahat Notları

e
sv

Ermenistana Nasıl Gidilir Ermenistan Vizesi Tanıtım Yazısı

184 okunma — 02 Haziran 2022 00:43

Ermenistana Nasıl Gidilir Ermenistan Vizesi Tanıtım Yazısı

184 okunma — 02 Haziran 2022 00:43
YEREVAN ERMENİSTAN bakiyo com

Ermenistana Nasıl Gidilir Ermenistan Vizesi Tanıtım Yazısı

 

Ermenistan, Asya’nın batısında yer alan bir devlettir. Ermenistana Nasıl Gidilir Ermenistan Vizesi Tanıtım Yazısı Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, batısında Türkiye, güneyinde Nahçıvan ve İran yer alır. Güney Kafkas Dağları ile Karadeniz ve Hazar Denizi arasında kalan bölgede denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Başkenti Erivan’dır.

Ermenistan toprakları genelde dağlıktır. Denizden ortalama yüksekliği 1800 m civarındadır. Ülke topraklarının kuzeybatısı yüksek sıradağlar, derin nehir vadileri ve sönmüş yanardağların bulunduğu lav platolarından meydana gelir. Ülkenin en yüksek noktası olan Aragast Dağı (4090 m) bu bölgededir.

 

Güneybatıda Ararat Ovası, doğuda dağlarla çevrili Sevan Vadisi yer alır. Aras Irmağı ve kolları bölgenin başlıca akarsuyudur. Sevan Vadisinde bulunan Sevan Gölü birçok akarsu ile beslenir.
Ermenistan’ın nüfusu 3,5 milyon civarındadır. Bu nüfusun % 90’ını Ermeniler, % 5’ini azeriler, % 2’sini Ruslar, % 3’ünü de diğer milletler meydana getirir. Nüfusun üçte ikisi şehirlerde oturur. Ararat Ovası ile Irmak Vadileri nüfusun en fazla olduğu bölgelerdir. Başlıca şehirleri başşehir Erivan ve Kumayri, Kirovakon’dır.

Eğitim 7-17 yaş arasında mecburi olup, parasızdır. Orta öğretim genel veya mesleki eğitim veren okullardan meydana gelir. Erivan Devlet Üniversitesinin yanısıra çeşitli enstitüler ve konservatuarlar vardır.

Tarihsel süreçlerini inceleyecek olursak uzun süre Osmanlı hakimiyetinde yaşayan Ermeniler, 1. Dünya Savaşı itibari ile kendi devletlerini kurmak amacıyla Osmanlı’dan ayrılmışlardır. Bu ayrılış sonunda Ermenistan olarak devletlerini kurmuşlardır.

Cennet Yeryüzünde Antalya Hakkında Gezi Notları
Size Özel
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli